Ev Dekorasyonunda Mobilya Perde Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Ev Dekorasyonunda Mobilya Perde Uyumu Nasıl Olmalıdır

Ev Dekorasyonunda Mobilya Perde Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Ev dekorasyonunda mobilyalardan sonra belki de en önemli konu perde seçimidir. Perdelerin mobilya ile uyumu adeta evin şıklığının da göstergesidir. Görsel anlamda birbirleri ile uyumlu eşyalara sahip olmak odanızı çok daha şık gösterecektir. Ancak bu noktada eşyaların sadece şık olması yeterli değildir, kullanışlı olması da oldukça önemlidir.

Perdesiz bir ev dekorasyonu tam olarak bitmiş sayılmaz. Güzel bir perde evi şık hale getirdiğinden ihmal edilmemesi gereken önemli bir ayrıntıdır. Bu nedenle salon dekorasyonu yapacaksanız tüm parçaları bir bütün olarak düşünerek tercih yapmalısınız. Mobilyalar, halılar, perdeler ve zemini bir arada düşünmeli uyumlarından emin olmalısınız. Bahsettiğimiz bu eşya seçimlerinde de perdeleri sona bırakmak daha tamamlayıcı bir görüntü oluşmak için mantıklı olacaktır.

Perde seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konu birebir aynı tonlar kullanmamaktır. Herkesin sıkça yaptığı bu konu evinizin daha sıkıcı ve kasvetli görünmesine neden olacaktır. Bu nedenle perde seçimi yaparken benzer renkler kullansanız da aynı tonlarda tercihler yapmamaya dikkat etmelisiniz.

Perde için renk seçimi yaparken her renk ile uyumlu gri, bej, krem gibi renkler tercih edebileceğiniz gibi koltuk takımınızda bir desen varsa bu desende perde de seçebilirsiniz. Böylelikle birbirini tamamlayan şık bir görüntü elde etmeniz daha kolay olacaktır. Fon perde kullanacaksanız da koltuk takımınızın renginin daha koyu bir tonunu fon olarak seçebilir içerisine de daha açık tonlarda bir perde kullanabilirsiniz. Böylelikle hem uyumlu bir görüntüye sahip olabilir hem de sıkıcı bir dekor yaratmamış olursunuz.

Perde seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise kumaş uyumudur. Kumaşlar geniş bir alan kaplayacağı için uyumsuz kumaş görüntüsü yaratmaya çalıştığınız şık görüntünün önüne geçerek bir dekorasyon hatası olacaktır. Bu nedenle evinizin en dikkat çeken parçalarından biri olan perdelerinizi seçerken kumaşının oda içerisindeki diğer mobilyaların kumaşlarının yapılarıyla uyumlu olmasına özen göstermelisiniz.