Salonda Yemek Masası Nereye Konmalıdır?

Salonda Yemek Masası Nereye Konmalıdır?

Salon dekorasyonunda aslında ilk anda akla gelmeyen ancak oldukça önemli bir sorun olarak yemek masasının salonda nereye konulacağı vardır. Yemek masasını koyacağınız yere karar veremiyor olabilirsiniz. Eviniz büyük ya da küçük olabilir ancak bu durum her zaman akıllarda bir soru işareti oluşturur. Hem koltuk takımını hem de yemek masasını aynı alan içerisinde kullanmak zaman zaman bazı sorunlara yol açabilir. Bunun için yazımızı okuyarak salonda yemek masasını nereye koyacağınız konusunda fikir edinebilirsiniz.

Dikdörtgen bir salona sahipseniz nispeten daha kolay bir şekilde masanızı konumlandırabilirsiniz. Özellikle salonunuzda çıkıntı olarak gelen bir alan mevcutsa yemek masanızı o alanda değerlendirerek hem o köşeyi yemek alanı olarak kullanarak değerlendirmiş olursunuz hem de ayrı bir köşe olduğu için iki alanı birbirinden bağımsız hale getirmiş olursunuz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şey çıkıntı alanın şeklidir. Dikdörtgen alanlarda dikdörtgen bir masa kullanarak alandan maksimum fayda edebilirsiniz. Kare bir alan varsa da o alanda yuvarlak bir masa kullanarak alandaki darlık hissini minimize edebilirsiniz.

Boyut olarak küçük ve kare salonlarda yemek masasını konumlandırmak her zaman daha zorlu bir durum olmuştur. Daha küçük ve işlevsel mobilyalar kullanarak yaşam alanınızı arttırabileceğinizi daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Bu gibi durumlarda mümkün olduğu kadar kapıdan girildiği zaman hemen yanınızda kalacak ve duvar tarafına konumlayarak bu sorunu çözebilirsiniz. Ancak her evin yapısı farklı olduğu için kendi evinizin şekline göre en doğru konumu seçmek yine size kalıyor.

Büyük ve dikdörtgen yapıda bir salona sahipseniz yemek masasını nereye yerleştireceğiz bir sorundan çok tercihtir. Çünkü kullandığınız mobilya tarzına da bağlı olarak tıpkı küçük evlerde olduğu gibi kapı hizasında duvar tarafına da yerleştirebilirsiniz. Ya da salonunuzu iki parçaya bölerek bir kısmı oturma alanı bir kısmını da yemek masası alanı haline getirebilirsiniz.

Salon dekorasyonu ile pek çok konuda diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz. Blog yazılarımızı okumadan dekorasyonunuzda değişiklik yapmayın. İpuçları ve yeni tarzlar için bizi takip etmeye devam edin.