Geleneksel Dekorasyon

06.06.2018

Günümüzde dekorasyon konusunda pek çok farklı fikir olsa da bazı fikirler her zaman kalıcıdır. Geçmişten bu yana süregelen geleneksel dekorasyon pek çok insan tarafından tercih edilmektedir. Genellikle oturma odası ve salon dekorasyonunda tercih edilen geleneksel dekorasyon fikirleri günümüzde pek çok evde yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Geleneksel dekorasyonda dikkat çeken en önemli unsur büyük ve gösterişli mobilyalar tercih edilmesidir. Ahşap, oymalı büyük koltuklar geleneksel dekorasyonun başlıca unsurlarındandır. Geleneksel bir şekilde dekorasyonunu yapacağınız odanın büyüklüğü oldukça önemli bir noktadır. Zaten küçük olan bir odanın dekorasyonunda büyük mobilyalar kullanmanız geleneksel bir dekorasyon yerine bir dekorasyon hatası olarak karşınıza çıkar. Küçük bir odada kullanacağınız büyük mobilyalar odanın olduğundan daha küçük ve kasvetli görünmesine yol açar.

Geleneksel dekorasyonun diğer önemli bir unsuru ahşap objelerdir. Geleneksel dekorasyonda kullanılacak ahşap materyaller aynı zamanda oldukça dikkat ve özen istemektedir. Ortamdaki ahşap dengesini ayarlamak ve var olan ahşaplar arasında renk uyumunu sağlamak geleneksel dekorasyonda en çok dikkat edilmesi gereken unsurlardandır. Bu nedenle ahşap oldukça şık bir tercih olsa da riskli bir tercihtir.

Geleneksel dekorasyon için tercih edeceğiniz koltukların kumaşı da koltuklar kadar önemlidir. Koltuklar için kullanılacak döşemelik kumaşlarda kahverengi, bej, krem gibi renkler sıklıkla tercih edilen renkler arasındadır. Aynı zamanda kırmızı ve yeşil gibi renkler de oldukça popüler olan kumaş renkleridir. Bu renk kumaş tercihleri yaparken aynı zamanda temizlenebilir kumaş olmasına da dikkat ederek şık olmasının yanı sıra kullanışlı bir tercih yapmış olursunuz.

Geleneksel dekorasyonun tamamlayıcılarından olan duvarlarda da mat renkler tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda duvarlarda kullanacağınız eskitme çerçeveler içerisindeki ayna ve tablolar da istediğiniz görüntüye ulaşmanız için birer unsur olacaktır. Halı tercihlerinizde de büyük ve işlemeli geleneksel halılar tercih ederek evinizi geleneksel bir şekilde dekore edebilirsiniz.