En Yeni Trend: Minimalizm

23.05.2018

Günümüz trendlerinden en çok ilgi çekeni minimalizm. Peki, ama nedir bu minimalizm?  Minimalizm temelde çok eşyanın insana huzur vermeyeceğini savunan ve buna karşıt olarak az eşya çok huzur gibi bir sloganı benimseyen düşüncedir. Bu düşünceye göre sahip olduğunuz eşyaların size kendinize iyi hissettirmesi ve bir işlevinin olması gerekir.

Eşya kalabalığından uzak tamamen işlevsel eşyalardan oluşan bir dekorasyon büyük ya da küçük her ortamda uygulanabilecek oldukça ferah bir seçenektir. Minimalizme göre ağır ve gösterişli avizeler, konsollar ve mobilyalardan ziyade oldukça sade ve işlevli mobilyalar önemlidir. Bu sadeleşme sadece dekorasyonda kalmayacak aynı zamanda hayatınıza da yansıyacaktır.

Fazla ve gereksiz eşyalar olmaksızın şık bir dekorasyona sahip olmak minimalizmin yansımalarından biridir. Bu düşünce sistemi hem ekonomik hem de zihinsel olarak sizi yoran eşyalardan uzaklaşarak az olanın huzurunu yaşamanızı hedefler.

Sizde evinizde daha minimal bir yaşama geçmek istiyorsanız size bazı önerilerimiz var. Öncelikle evinizde artık hoşunuza gitmeyen, sizi rahatsız eden ama atmaya kıyamadığınız eşyalarınızdan kurtulun. Gereksiz eşyalar boşuna dolu bir zihin demek!

Evinizdeki renk karmaşasından kurtulun. Kendinize dekorasyon için bir renk paleti belirleyin. Açık renklerden oluşan bu renk paletini tamamlayacak koyu renklerde mümkünse bu renklerle uyumlu olsun. Ufak tefek bazı dekoratif eşyanın dışında bu palete bağlı kalın. Renklendirmeyi dekoratif birkaç eşyaya bırakın.

Mobilya tercihlerinizi dikkatli yapın. Ağır ve kullanışsız mobilyalar yerine oldukça sade ama kullanışlı mobilyalar tercih edin. Doğal malzemelerden yapılan mobilyalar tercih etmeniz hem mobilyalarınızın ömrü açısından hem de evinize daha doğal bir hava katmanız açısından oldukça yerinde olacaktır. Alacağınız kaliteli mobilyalar ile evinize tarz katacak ve minimalizm felsefesine oldukça uyumlu bir tercih yapmış olacaksınız. Modası geçecek modeller yerine her zaman beğenebileceğiniz modeller tercih edin.

Unutmayın ki minimalizm sadece bir dekorasyon trendi değil yaşam biçimidir. Bu düşünceyi benimseyenlerin evlerine bu düşüncelerini yansıtmaları sonucu da minimalist dekorasyon akımı ortaya çıkmıştır. Minimalist dekorasyon gibi trendlerden ve dekorasyon önerilerinden haberdar olmak için diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.