Küçük Evler İçin Dekorasyon

16.05.2018

Geniş ve büyük bir alanı dekore etmek her zaman daha kolay ve avantajlıdır. Ancak küçük bir ortamı dekore etmek ise üzerine iyi düşünülmesi gereken bir durumdur. Bu nedenle dikkatli seçimler yapılmalıdır.

Küçük bir eviniz var ve dekore etmek istiyorsunuz. Nelere dikkat etmelisiniz? Öncelikle kullanacağınız renkleri dikkatli seçmelisiniz. Kullanacağınız renk ortamı olduğundan geniş ya da küçük gösterebilir. Kahverengi, siya, gri gibi renkler ortamı olduğundan daha küçük ve kasvetli göstereceğinden canlı ve açık renkler tercih ederek dekorasyona başlayabilirsiniz.

Duvarlarda da evinizi hareketli hale getirecek dekoratif objeler kullanmalısınız. Boş duvarların daha ferah duracağını düşünebilirsiniz. Ancak bu tam bir yanılgı. Duvarlarda alanınızın büyüklüğü ile orantılı olarak tercih edeceğiniz tablolar ya da saat daha hareketli ve şık bir ortam yaratmanızı sağlayacaktır.

Küçük ev dekorasyonunda genellikle atlanan ve en büyük sorun olarak karşılaşılan durum odayı mobilyalarla doldurmaktır. Zaten küçük olan bir ortamı klasik diyebileceğimiz çoklu koltuklarla doldurmak oldukça kötü bir tercih olacaktır. Onun yerine köşe koltuk kullanarak hem eve daha ferah bir hava katabilir hem de varsa odanın ölü köşelerini bu koltukla doldurarak kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Küçük evleri dekore ederken boyut olarak çok büyük olmayan berjerleri de tercih edebilirsiniz. Böylece hem şık hem de rahat bir ortam oluştururken fazla mobilyalarla alanınızı daraltmamış olursunuz.

Kapalı ortamlarda genişlik algısı ışık ile orantılıdır. Bu nedenle evin gün ışığından mümkün olduğunca çok faydalanmasını sağlamalısınız. Bunun için de perde tercihlerini koyu ve ağır kumaşlardan yana kullanmamalısınız. Perde tercihinde olabildiğince açık renkler kullanmanız oldukça doğru bir tercih olacaktır.

Ortamı ferah göstermek için sadece gün ışığı yeterli olmaz. Aydınlatma konusunda da dikkatli seçimler yapmalısınız. Yeterince aydınlık sağlayabilecek aydınlatmalar kullanmalısınız. Avize ya da lamba tercihlerinizde standardın dışında çıkmalı, modern tercihler yapmalısınız. Böylece ortamda dikkat çekici ve şık bir ayrıntı bulunacak ve bazı kusurlar dikkat çekmeyecektir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken yerlere kadar uzanan avizeler tercih etmemektir. Bu avizeler ortamın olduğundan daha küçük görünmesine sebep olacaktır.

Küçük ev dekorasyonunda minimalist tercihler yaparak da oldukça başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Minimalist dekorasyon konusundaki yazımızı okuyarak bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.