En Yeni Trendlerden: Eklektik

09.05.2018

Günümüz evlerinde kullanılmaya başlanan ve giderek yaygınlaşan bir tarz: Eklektik. Peki, ama nedir bu eklektik tarz? Farklı tarz ve akımların bir arada kullanıldığı, seçilmiş parçalardan oluşan dekorasyon trendidir.

Eklektik tarzın size sunmuş olduğu en büyük avantaj özgürlüktür. Seçimlerinizde herhangi bir kurala uyma zorunluluğu olmadan istediğiniz parçaları kullanabiliyor olmanızdır. Tamamen tercihinize göre evinizi şekillendirebilir, dekore edebilirsiniz.

Eklektik tarzda zevkinize uygun parçaları dönem ya da tarz ayırt etmeksizin dekorasyonunuzda kullanabilirsiniz. Sizin için önemli olan tek unsur tercih edeceğiniz eşyaların boyutları ve renkleridir. Farklı dönem ve tarzlardan eşyaları bir arada kullanacağınız için eşyaların birbirlerine uygun boyutlarda olması önemlidir. Örneğin büyük bir koltuk takımını boyut olarak oldukça küçük bir berjerle bir arada kullanırsanız bu karışık bir görüntü ortaya çıkaracaktır. Bu da dekorasyon anlamında bir hata olacak ve kötü bir sonuçla karşı karşıya kalmanıza sebep olacaktır.

Eklektik tarzda farklı model ve renkleri bir arada kullanacağınız için geri planda kalacak olan duvarlar için düz ve sakin renkler tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Aynı durum zemin döşemesi için de geçerlidir. Duvar ve zeminde hareketli ve renkli tercihler yapmanız bir karmaşaya sebep olacak bu da dekorasyon hatası olarak karşınıza çıkacaktır. Eklektik tarza sahip bir mekâna sahip olmaktan çok bir karmaşa sahibi olacaksınız.

Eklektik tarz dekorasyonda herhangi bir sıkıntı yaşamamak için temel parçaları öncelik almalısınız. Dekorasyonda öncelikle temel parçaları seçmelisiniz. Ardından diğer parçaları ve küçük dekoratif objeleri tercih etmelisiniz. Böylece birbirleri ile uyumlu parçalar tercih etmeniz düşündüğünüz kadar zorlu bir süreç olmayacaktır.

Farklı renk, doku ve tarzlarda parçaları bir araya getirerek tamamen size özgü bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Böylece aynı temel unsurlara sahip olan başka bir mekândan tamamen başka ve size özel bir ortam oluşturacak, özgün bir dekorasyonun keyfini sürebileceksiniz.